A spot lámpák izzócseréje kézügyességgel, és a bejegyzésünkben található információk segítségével ugyanolyan könnyen fog menni, ugyanúgy rutinfeladat lesz, mint a hagyományos izzók cseréje.

A spot lámpák legtöbbje E14, GU10, G4, G5, G9-es foglalatokkal rendelkezik. A használható fényforrás típusa minden esetben fel van tüntetve a lámpatesteken is. A különböző foglalat típusokat nem tudjuk cserélgetni, a lámpánk csak a lámpatesten feltüntetett izzó típussal működtethető.

Alapok a spot izzócseréről

Ezek a világítás megoldások korábban halogén spot izzókkal működtek. Ezekről is érdemes a LED-ek használatára áttérni. A LED-ek költséghatékonysága és a hosszú élettartama, ami az átállás mellett szól. A halogén spot izzóknak jellemző hibája volt továbbá, hogy rendkívül gyorsan felmelegedtek. Biztos mindannyian emlékszünk olyan esetre, mikor a mennyezeten vagy falon, a túlmelegedés helyén égésnyomokat okozott a lámpaizzó. Minden érv amellett szól, hogy az öreg halogén spot lámpa izzót cseréljük LED-re. További előnye a LED-nek, hogy lehetőségünk van a színhőmérsékletek közül is választanunk.

Kínálatunkban hatalmas választék várja a spot világítási technológiát keresőket. Spotos megoldásoknál is válogathatunk a mennyezeti, fali, függeszték és a beépíthető stílusú lámpatestek sorából. A mai trendek a beépített, szinte rejtett lámpatestekhez vezetnek. Spot lámpatestekből kialakított világítási rendszerhez nagyon jó választás lehet a Philips-Phase mennyezeti lámpa. Kialakításában igényes megjelenésű lámpatest, rendkívül praktikus is egyben, mivel a spot fejrésze állítható. Irányított fejének köszönhetően a világítás szögét tetszőlegesen beállíthatjuk. A lámpát használhatjuk önálló lámpatestként és azt beépítve egyaránt.

Spot foglalat típusok egyedi sajátosságai

E14

Az E14-es foglalatok esetében az E a menetes rész kivitelére utal, a 14-es szám pedig annak az átmérőjét jelöli. Kialakításukban legjobban hasonlítanak a hagyományos izzók stílusához, így ezek az Edison izzókhoz hasonló menetes résszel rendelkeznek. A spot lámpa izzócseréje során csak ki kell tekerni a régit, és helyére be kell tekerni az újat.

G4, G5, G9

A G ez esetben is a foglalat típusának a megjelölője, a szám pedig az izzó lábai közötti távolságot adja meg milliméterben. Lényegében ezek az izzó fajták úgy csatlakoznak a hálózati feszültségre, hogy az érintkezői, a két tüske csatlakoztatja az izzót a foglalatba. Ezeket az érintkezőket nevezi a szaknyelv lábaknak vagy csapnak. Ennél a típusnál cserekor az izzót szimplán kihúzzuk a foglalatból, majd az új izzót a helyére toljuk.

GU10

Nagyon elterjedt ez a foglalat típus is. Ezek az úgynevezett bajonettzáras megoldások. A GU megjelölés a foglalat típusára utal, a 10-es szám pedig a távolságot jelöli az izzó két csapja között. GU10-es izzó cseréjekor enyhén balra fordítjuk az izzót, majd kihúzzuk a foglalatból.

Bármilyen hagyományos spot izzónk van, annak foglalat típusát figyelembe véve természetesen le tudjuk cserélni LED-es spotra. Mint már említettük, a LED-ek élettartamából eredő hasznuk mellett a pénztárcánk lesz a legnagyobb haszonélvezője a cserének. Személyes tapasztalatok támasztják alá, hogy LED világítási megoldásokkal a villanyszámla összege töredékére redukálható. A teljes áttérés a LED megoldásokra minimalizálja a jövőbeni üzemeltetési költségeinket.