Valószínűleg ön is halott már arról a tényről, hogy egy rosszul karbantartott elhanyagolt klímaberendezés bizonyos gombáknak, baktériumoknak táptalajául szolgálhat. Ezek közül a legveszélyesebb a Legionelia pneumophila ismertebb nevén a legionárius tüdőgyulladás, de ennek kialakulása lakossági klímaberendezések esetén elenyésző.
Magyarországon 2003-ban ismertté vált esetek száma 124, ebből a meghaltak száma 8 fő. Ebben a statisztikában egyetlen eset sem vezethető vissza a szobai klímaberendezésekre.
Lényegesen nagyobb veszélyforrást jelent a klíma beltéri egységekben elszaporodható penészgombák jelenléte, amelyek spóráira sokan allergiásak. Ezen kívül számos légúti megbetegedéseket okozhatnak a nem karbantartott klímaberendezések. Számos klímaberendezéseket gyártó cég kifejlesztett már különböző szűrőrendszereket és speciális bevonatokat valamint öntisztító funkciókat, ami csökkenti a klímaberendezések elfertőződésének esélyét, de ezeket is rendszeresen kell karbantartani.
A klímaberendezések beltéri egysége hatalmas mennyiségű levegőt keringtet a helységben, kisebb készülékek esetén 300-500m3/h nagyobb rendszerek esetén több ezer m3/h levegőt forgat a készülék. Ez azt jelenti, hogy egy normál split klíma naponta akár 50-60-szor is átforgatja magán az egész helység levegőjét. Ez gyakorlatilag egy pórszívó teljesítményével ér fel, de a beltéri egységbe beépített szűrő csak a nagyobb pórszemcsék megszűrésére képes. A finomabb mikro porokat a szűrőbetét nem tudja megfogni ezek a beltéri egységbe jutva lerakódnak a készülék belsejében. A hőcserélőre tapadó pór egy részét a lecsurgó kondenzvíz lemossa, de a hatalmas hőcserélő felületen folyamatosan rakódik le, rontja annak hatásfokát és, penészek gombák kialakulásának melegágyává válik. A lecsorgó kondenzvíz némi mennyiségű port lemos ugyan a hőcserélőről, de ennek nagy része a kondenzvíz tálcában és csőben egy nyákos réteget képez. Ez a nyákos porkeverék kikapcsolás után folyamatosan beleszárad a kondenz tálcába és az elvezető csövekbe.
Abban az esetben, ha a beltéri egység nincs rendszeresen kitisztítva, akkor a benne lerakodó pór és egyéb lerakódás folyamatosan vastagszik, ennek eredményeképpen penész és gombatelepek alakulhatnak ki a beltéri egységben. A készülék ezt a kellemetlen levegőt fogja a helységben folyamatosan keringtetni, ami nem csak hogy kellemetlenül büdös, de irritáló hatású és komolyabb felső légúti megbetegedéseket is tud okozni.